ON Semiconductor NCP512SQ33T1
NCP512SQ33T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP512SQ33T1
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70
Datasheet Download
NCP512SQ33T1.pdf
Availability of NCP512SQ33T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP512SQ33T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP512SQ33T1
Internal Part NumberEIS-NCP512SQ33T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP512SQ33T1
Related LinksNCP512, NCP512SQ33T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP512SQ33T1 Details Description
Related parts for NCP512SQ33T1
CONN HEADER 49POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO214AC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 18SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 140MA 6.432 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf