ON Semiconductor NCP551SN28T1G
NCP551SN28T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP551SN28T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCP551SN28T1G.pdf
Availability of NCP551SN28T1G
QUANTITY
NCP551SN28T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP551SN28T1G
Internal Part NumberEIS-NCP551SN28T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNCP551,NCV551 Datasheet Update 28/May/2014
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.04V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP551SN28T1G
Related LinksNCP551, NCP551SN28T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP551SN28T1G Details Description
Related parts for NCP551SN28T1G
IC QUAD SPLY MONITOR POS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC USB CNTRLR STORAGE 64-LQFP datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CCS CONTLR EXT SIGNAL CABLE datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 10% 1000VDC RAD datasheet.pdf