ON Semiconductor NCP553SQ28T1
NCP553SQ28T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP553SQ28T1
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 80MA SC82AB
Datasheet Download
NCP553SQ28T1.pdf
Availability of NCP553SQ28T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP553SQ28T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP553SQ28T1
Internal Part NumberEIS-NCP553SQ28T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesNOCAP™
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.73V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP553SQ28T1
Related LinksNCP553, NCP553SQ28T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP553SQ28T1 Details Description
Related parts for NCP553SQ28T1
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
2 AXIS NPN PREWIRED datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC DGTL SW 2048X2048 100-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 2.72M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf