ON Semiconductor NCP561SN18T1G
NCP561SN18T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP561SN18T1G
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCP561SN18T1G.pdf
Availability of NCP561SN18T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP561SN18T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP561SN18T1G
Internal Part NumberEIS-NCP561SN18T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Sept/2011
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP561SN18T1G
Related LinksNCP561, NCP561SN18T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP561SN18T1G Details Description
Related parts for NCP561SN18T1G
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM TRI LEVEL X,X,R/G datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
PT 19C 19#20 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 35 V datasheet.pdf