ON Semiconductor NCP563SQ50T1
NCP563SQ50T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP563SQ50T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 80MA SC82AB
Datasheet Download
NCP563SQ50T1.pdf
Availability of NCP563SQ50T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP563SQ50T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP563SQ50T1
Internal Part NumberEIS-NCP563SQ50T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP563SQ50T1
Related LinksNCP563, NCP563SQ50T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP563SQ50T1 Details Description
Related parts for NCP563SQ50T1
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHMS .2W 30MM 6" LEADS datasheet.pdf
TRANSISTOR RF 20W GAAS NI-360 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.024V SOT23-3 datasheet.pdf
DSUB 24X7 F PCB G 50OHM HP T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 9.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 20-24AWG TIN datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X6S 0201 datasheet.pdf