ON Semiconductor NCP59301DS33R4G
NCP59301DS33R4G picture photo
Mfg. Part Number
NCP59301DS33R4G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A D2PAK
Datasheet Download
NCP59301DS33R4G.pdf
Availability of NCP59301DS33R4G
QUANTITY
NCP59301DS33R4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP59301DS33R4G
Internal Part NumberEIS-NCP59301DS33R4G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageD2PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP59301DS33R4G
Related LinksNCP5930, NCP59301DS33R4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP59301DS33R4G Details Description
Related parts for NCP59301DS33R4G
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 400MA 680 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 10A D2PAK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 965MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 40POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRIMP DIE SET HV 35MM datasheet.pdf