AVX Corporation SR125A821KAR
SR125A821KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR125A821KAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR125A821KAR.pdf
Availability of SR125A821KAR
QUANTITY
SR125A821KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR125A821KAR
Internal Part NumberEIS-SR125A821KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR125A821KAR
Related LinksSR125A, SR125A821KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR125A821KAR Details Description
Related parts for SR125A821KAR
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-30MM WIR FLAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf