ON Semiconductor NCP690MN15T2G
NCP690MN15T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP690MN15T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCP690MN15T2G.pdf
Availability of NCP690MN15T2G
QUANTITY
NCP690MN15T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP690MN15T2G
Internal Part NumberEIS-NCP690MN15T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.29V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP690MN15T2G
Related LinksNCP690, NCP690MN15T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP690MN15T2G Details Description
Related parts for NCP690MN15T2G
CONN SPRING SPADE 16-22AWG #8 datasheet.pdf
CASE PLASTIC BLACK 14"L X 10.5"W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92S datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8MSOP datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-PREM-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf