ON Semiconductor NCP690MN18T2G
NCP690MN18T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP690MN18T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCP690MN18T2G.pdf
Availability of NCP690MN18T2G
QUANTITY
NCP690MN18T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP690MN18T2G
Internal Part NumberEIS-NCP690MN18T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP690MN18T2G
Related LinksNCP690, NCP690MN18T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP690MN18T2G Details Description
Related parts for NCP690MN18T2G
DIODE SCHOTTKY 30V 350MA MINMELF datasheet.pdf
IC FPGA 362 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CABINET WALL MOUNT 51.34" X 12" datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 380MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf