KEMET C1206C511G2GACTU
C1206C511G2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C511G2GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C511G2GACTU.pdf
Availability of C1206C511G2GACTU
QUANTITY
C1206C511G2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C511G2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C511G2GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C511G2GACTU
Related LinksC1206C51, C1206C511G2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C511G2GACTU Details Description
Related parts for C1206C511G2GACTU
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS R/A KEY-XY 30GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 16A TO220AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf