ON Semiconductor NCP690MN25T2G
NCP690MN25T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP690MN25T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A 6DFN
Datasheet Download
NCP690MN25T2G.pdf
Availability of NCP690MN25T2G
QUANTITY
NCP690MN25T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP690MN25T2G
Internal Part NumberEIS-NCP690MN25T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP690MN25T2G
Related LinksNCP690, NCP690MN25T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP690MN25T2G Details Description
Related parts for NCP690MN25T2G
CIR BRKR THRM 1.8A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 217MA 1.6 OHM datasheet.pdf
LEAD PLUG STK BAN 2MM GRN 8" datasheet.pdf
IC FPGA 41 I/O 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SLMT,1F,NID datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE CAP 9POS GRAY datasheet.pdf