ON Semiconductor NCP694D25HT1G
NCP694D25HT1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP694D25HT1G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A SOT89-5
Datasheet Download
NCP694D25HT1G.pdf
Availability of NCP694D25HT1G
QUANTITY
NCP694D25HT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP694D25HT1G
Internal Part NumberEIS-NCP694D25HT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.32V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP694D25HT1G
Related LinksNCP694, NCP694D25HT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP694D25HT1G Details Description
Related parts for NCP694D25HT1G
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 62W DPAK datasheet.pdf
HEADER 50POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FBCON PA CG 4 WAY LIMITER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf