ON Semiconductor NCP694DSAN25T1G
NCP694DSAN25T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP694DSAN25T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A 6HSON
Datasheet Download
NCP694DSAN25T1G.pdf
Availability of NCP694DSAN25T1G
QUANTITY
NCP694DSAN25T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP694DSAN25T1G
Internal Part NumberEIS-NCP694DSAN25T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.32V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP694DSAN25T1G
Related LinksNCP694D, NCP694DSAN25T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP694DSAN25T1G Details Description
Related parts for NCP694DSAN25T1G
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 19POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 250MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
THYRISTOR 90V 400A SMB datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR50B/AE50G/AKR50B datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA .76AULF 36CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf