TE Connectivity AMP Connectors RLP73N1ER20JTD
RLP73N1ER20JTD picture photo
Mfg. Part Number
RLP73N1ER20JTD
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/8W 0402
Datasheet Download
RLP73N1ER20JTD.pdf
Availability of RLP73N1ER20JTD
QUANTITY
RLP73N1ER20JTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73N1ER20JTD
Internal Part NumberEIS-RLP73N1ER20JTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.017" (0.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73N1ER20JTD
Related LinksRLP73N1, RLP73N1ER20JTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73N1ER20JTD Details Description
Related parts for RLP73N1ER20JTD
IC TRANS LTCH OCTAL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 16MM RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC BUFFER ULP N-INV SC705 datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.267GHZ 483BGA datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf