ON Semiconductor NCP729FC25T2G
NCP729FC25T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP729FC25T2G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.2A 4CSP
Datasheet Download
NCP729FC25T2G.pdf
Availability of NCP729FC25T2G
QUANTITY
NCP729FC25T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP729FC25T2G
Internal Part NumberEIS-NCP729FC25T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-WFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package4-CSP (1.06x1.06)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP729FC25T2G
Related LinksNCP729, NCP729FC25T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP729FC25T2G Details Description
Related parts for NCP729FC25T2G
IC 10MHZ Z8500 CMOS SCC 44-PLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 2A SOT-89 datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT UNIPOLAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DKIP COMPENSATED CHOKE 15A datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
X4 SATA M - 4X LNLINK JACKSCREW datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 9POS datasheet.pdf
CONN PLUG WEDGE 3POS ORANGE datasheet.pdf