ON Semiconductor NCP785AH50T1G
NCP785AH50T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP785AH50T1G
Brief Description
IC REG LDO 5V 10MA
Datasheet Download
NCP785AH50T1G.pdf
Availability of NCP785AH50T1G
QUANTITY
NCP785AH50T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP785AH50T1G
Internal Part NumberEIS-NCP785AH50T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileUltra High Voltage Regulator Evaluation Boards - NCP785AHGEVB
Featured ProductNCP785A Linear Voltage Regulator
Compact Power Solutions
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output10mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input50 V ~ 450 V
Current - Limit (Min)10.5mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP785AH50T1G
Related LinksNCP785, NCP785AH50T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP785AH50T1G Details Description
Related parts for NCP785AH50T1G
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 24VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
IC ETHERNET CTRLR 56QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC RECT BRIDGE 200V 0.5A HD DIP datasheet.pdf
DSUB 37 F SOD D FLOA G30 ZIN datasheet.pdf