Yageo NCR-25KR-52-15R
NCR-25KR-52-15R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-25KR-52-15R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-25KR-52-15R.pdf
Availability of NCR-25KR-52-15R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR-25KR-52-15R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-25KR-52-15R
Internal Part NumberEIS-NCR-25KR-52-15R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-25KR-52-15R
Related LinksNCR-25K, NCR-25KR-52-15R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-25KR-52-15R Details Description
Related parts for NCR-25KR-52-15R
DIODE MODULE 3.6KV 1180A DO200AB datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 38POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CORD FOR WXP/WXDP 120 1.6M datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT4523YH-T datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf