Yageo NCR-25KR-52-1K2
NCR-25KR-52-1K2 picture photo
Mfg. Part Number
NCR-25KR-52-1K2
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-25KR-52-1K2.pdf
Availability of NCR-25KR-52-1K2
QUANTITY
NCR-25KR-52-1K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-25KR-52-1K2
Internal Part NumberEIS-NCR-25KR-52-1K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-25KR-52-1K2
Related LinksNCR-25K, NCR-25KR-52-1K2 Datasheet, Yageo Distributor
NCR-25KR-52-1K2 Details Description
Related parts for NCR-25KR-52-1K2
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 65MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 419 MOHM SMD datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 DUAL datasheet.pdf