Yageo NCR-25KR-52-91R
NCR-25KR-52-91R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-25KR-52-91R
Brief Description
RES 91 OHM 1/4W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-25KR-52-91R.pdf
Availability of NCR-25KR-52-91R
QUANTITY
NCR-25KR-52-91R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-25KR-52-91R
Internal Part NumberEIS-NCR-25KR-52-91R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-25KR-52-91R
Related LinksNCR-25K, NCR-25KR-52-91R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-25KR-52-91R Details Description
Related parts for NCR-25KR-52-91R
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK DIN RAIL 6MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 48-LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS22932B datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf