Yageo NCR-50KR-52-120R
NCR-50KR-52-120R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-120R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-120R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-120R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR-50KR-52-120R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-120R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-120R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-120R
Related LinksNCR-50KR, NCR-50KR-52-120R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-120R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-120R
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN DIN PLUG R/A 128POS QUAD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.7A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 3.30K OHM 1/4W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.3A 42 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf