Yageo NCR-50KR-52-1K2
NCR-50KR-52-1K2 picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-1K2
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-1K2.pdf
Availability of NCR-50KR-52-1K2
QUANTITY
NCR-50KR-52-1K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-1K2
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-1K2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-1K2
Related LinksNCR-50K, NCR-50KR-52-1K2 Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-1K2 Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-1K2
RES SMD 750K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A MSR datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
IC DC-DC CONV 6CH 40VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf