Yageo NCR-50KR-52-270R
NCR-50KR-52-270R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-270R
Brief Description
RES 270 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-270R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-270R
QUANTITY
NCR-50KR-52-270R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-270R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-270R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-270R
Related LinksNCR-50KR, NCR-50KR-52-270R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-270R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-270R
IC REG CTRLR BUCK PWM 36-VFQFPN datasheet.pdf
OPTOISO .5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC ADC CMOS 8BIT UP COMP 18-DIP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 3A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf