Yageo NCR-50KR-52-910R
NCR-50KR-52-910R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-910R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 910 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-910R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-910R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR-50KR-52-910R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-910R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-910R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-910R
Related LinksNCR-50KR, NCR-50KR-52-910R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-910R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-910R
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
BOX S STEEL 35.98"L X 24.02"W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 750PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.44V 500MW SOD323F datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 370MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf