Yageo NCR-50KR-52-91R
NCR-50KR-52-91R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-91R
Brief Description
RES 91 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-91R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-91R
QUANTITY
NCR-50KR-52-91R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-91R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-91R
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-91R
Related LinksNCR-50K, NCR-50KR-52-91R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-91R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-91R
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.40V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 2A 6DFN datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 460MA 490 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
4" IR WINDOW HAND DOOR LATCH datasheet.pdf