Yageo NCR100KR-73-120R
NCR100KR-73-120R picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-120R
Brief Description
RES 120 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-120R.pdf
Availability of NCR100KR-73-120R
QUANTITY
NCR100KR-73-120R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-120R
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-120R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-120R
Related LinksNCR100KR, NCR100KR-73-120R Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-120R Details Description
Related parts for NCR100KR-73-120R
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 38VC SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CABLE 18COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032FS-2 9C1-2-KP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1000VDC datasheet.pdf