Yageo NCR100KR-73-180R
NCR100KR-73-180R picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-180R
Brief Description
RES 180 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-180R.pdf
Availability of NCR100KR-73-180R
QUANTITY
NCR100KR-73-180R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-180R
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-180R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-180R
Related LinksNCR100KR, NCR100KR-73-180R Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-180R Details Description
Related parts for NCR100KR-73-180R
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
ADAPTER KIT ACCESSORY SAMPLER datasheet.pdf
TVS DIODE 495VWM 760VC AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 80VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
I/O CABLE ASSY, CBL & PDL BD datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
IC TXRX LIN 3.3V LDO REG 8SOIC datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf