Yageo NCR100KR-73-27R
NCR100KR-73-27R picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-27R
Brief Description
RES 27 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-27R.pdf
Availability of NCR100KR-73-27R
QUANTITY
NCR100KR-73-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-27R
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-27R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-27R
Related LinksNCR100K, NCR100KR-73-27R Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-27R Details Description
Related parts for NCR100KR-73-27R
CONN HEADER 2MM DUAL STR 38POS datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN GROUND PLATE 125 SB RECEPT datasheet.pdf
WIRING BRIDGE 3POS 17.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
3G3_X INPUT AC REACTOR, REFER datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RFID USB DONGLE R/W datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 2W SMBG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf