Yageo NCR100KR-73-2K7
NCR100KR-73-2K7 picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-2K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-2K7.pdf
Availability of NCR100KR-73-2K7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR100KR-73-2K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-2K7
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-2K7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-2K7
Related LinksNCR100K, NCR100KR-73-2K7 Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-2K7 Details Description
Related parts for NCR100KR-73-2K7
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
RES 374 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
PMR5 DIAGONAL ANGLE FITTING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf