Recom Power RPR20-2415D
RPR20-2415D picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-2415D
Brief Description
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RPR20-2415D.pdf
Availability of RPR20-2415D
QUANTITY
RPR20-2415D Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-2415D
Internal Part NumberEIS-RPR20-2415D
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)666mA, 666mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.46" H (50.8mm x 30.5mm x 11.7mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-2415D
Related LinksRPR20, RPR20-2415D Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-2415D Details Description
Related parts for RPR20-2415D
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DFN datasheet.pdf
IC CLK GEN ECL 2/4 4/5/6 20TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 600VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO41 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf