Yageo NCR100KR-73-3K3
NCR100KR-73-3K3 picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-3K3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-3K3.pdf
Availability of NCR100KR-73-3K3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR100KR-73-3K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-3K3
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-3K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-3K3
Related LinksNCR100K, NCR100KR-73-3K3 Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-3K3 Details Description
Related parts for NCR100KR-73-3K3
SENSR OPTO SLOT 3.4MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1/2" datasheet.pdf
CONN PLUG FEMAL 5PIN SILVER datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOEIAJ datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 92A D2PAK datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf