Yageo NCR100KR-73-470R
NCR100KR-73-470R picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-470R.pdf
Availability of NCR100KR-73-470R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR100KR-73-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-470R
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-470R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-470R
Related LinksNCR100KR, NCR100KR-73-470R Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-470R Details Description
Related parts for NCR100KR-73-470R
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.8A 95 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 10A 6.4 MOHM SMD datasheet.pdf
IC RF RECEIVER QWIKRADIO 16-QSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf