Yageo NCR1WSKR-52-12R
NCR1WSKR-52-12R picture photo
Mfg. Part Number
NCR1WSKR-52-12R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR1WSKR-52-12R.pdf
Availability of NCR1WSKR-52-12R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR1WSKR-52-12R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR1WSKR-52-12R
Internal Part NumberEIS-NCR1WSKR-52-12R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR1WSKR-52-12R
Related LinksNCR1WSK, NCR1WSKR-52-12R Datasheet, Yageo Distributor
NCR1WSKR-52-12R Details Description
Related parts for NCR1WSKR-52-12R
CONN RECEPT HOUSING 9POS 2MM datasheet.pdf
IC RESET N-CH OD 5.3V 5SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC30B/AE30M/APK30B datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 4MM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT DUAL TIN datasheet.pdf
OPTO SENSOR PNP JUNCT CONN datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 200MA 550 MOHM datasheet.pdf