Vishay/Dale RNC50H2612BSB14
RNC50H2612BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2612BSB14
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2612BSB14.pdf
Availability of RNC50H2612BSB14
QUANTITY
RNC50H2612BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2612BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2612BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2612BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2612BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2612BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2612BSB14
CONN HOUSING 8POS .100 SINGLE datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF12A/AF12/AFE12T datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.22A 13 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
6+6 WAY M HORIZ BM SMT datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf