Yageo NCR1WSKR-52-75R
NCR1WSKR-52-75R picture photo
Mfg. Part Number
NCR1WSKR-52-75R
Brief Description
RES 75 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR1WSKR-52-75R.pdf
Availability of NCR1WSKR-52-75R
QUANTITY
NCR1WSKR-52-75R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR1WSKR-52-75R
Internal Part NumberEIS-NCR1WSKR-52-75R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package2,500
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR1WSKR-52-75R
Related LinksNCR1WSK, NCR1WSKR-52-75R Datasheet, Yageo Distributor
NCR1WSKR-52-75R Details Description
Related parts for NCR1WSKR-52-75R
JUMPER-H1507TR/A3049R/H1505TR 2" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 253.5 MOHM datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST CM PWM 8DFN datasheet.pdf
CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf