Yageo NCR2WSKR-73-1K8
NCR2WSKR-73-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
NCR2WSKR-73-1K8
Brief Description
RES 1.8K OHM 2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR2WSKR-73-1K8.pdf
Availability of NCR2WSKR-73-1K8
QUANTITY
NCR2WSKR-73-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR2WSKR-73-1K8
Internal Part NumberEIS-NCR2WSKR-73-1K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±10%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR2WSKR-73-1K8
Related LinksNCR2WSK, NCR2WSKR-73-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
NCR2WSKR-73-1K8 Details Description
Related parts for NCR2WSKR-73-1K8
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 62 POS .295 SMD datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16DRT datasheet.pdf