Yageo NCR3WSKR-73-3K9
NCR3WSKR-73-3K9 picture photo
Mfg. Part Number
NCR3WSKR-73-3K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 3W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR3WSKR-73-3K9.pdf
Availability of NCR3WSKR-73-3K9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCR3WSKR-73-3K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR3WSKR-73-3K9
Internal Part NumberEIS-NCR3WSKR-73-3K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAPR,NCR Series 15/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±10%
Power (Watts)3W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR3WSKR-73-3K9
Related LinksNCR3WSK, NCR3WSKR-73-3K9 Datasheet, Yageo Distributor
NCR3WSKR-73-3K9 Details Description
Related parts for NCR3WSKR-73-3K9
CONN SPADE SPRING 16-22 AWG #10 datasheet.pdf
IC 8 BIT 45.5 KSPS ADC S/O 8-DIP datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 5POS datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
PIVOT datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf