Yageo NCR50SKT-52-4K7
NCR50SKT-52-4K7 picture photo
Mfg. Part Number
NCR50SKT-52-4K7
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR50SKT-52-4K7.pdf
Availability of NCR50SKT-52-4K7
QUANTITY
NCR50SKT-52-4K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR50SKT-52-4K7
Internal Part NumberEIS-NCR50SKT-52-4K7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
SeriesNCR
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR50SKT-52-4K7
Related LinksNCR50SK, NCR50SKT-52-4K7 Datasheet, Yageo Distributor
NCR50SKT-52-4K7 Details Description
Related parts for NCR50SKT-52-4K7
FUSE GLASS 100MA 250VAC 8AG datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 160PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM RECESSED WHT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 760VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W DO214AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW DO35 datasheet.pdf