ON Semiconductor NCV33375D-3.3R2G
NCV33375D-3.3R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV33375D-3.3R2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC
Datasheet Download
NCV33375D-3.3R2G.pdf
Availability of NCV33375D-3.3R2G
QUANTITY
NCV33375D-3.3R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV33375D-3.3R2G
Internal Part NumberEIS-NCV33375D-3.3R2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV33375D-3.3R2G
Related LinksNCV33375, NCV33375D-3.3R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV33375D-3.3R2G Details Description
Related parts for NCV33375D-3.3R2G
CONN RECEPT PIN .048-.064" 16A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 300MA 1.65 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 50NS 44TSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
LED CBI 5MM YELLOW DIFF 20A datasheet.pdf
CONN ADAPTER 9P-9P F-M PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 300VAC Z5U RADIAL datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 5V datasheet.pdf