ON Semiconductor NCV47711DAJR2G
NCV47711DAJR2G picture photo
Mfg. Part Number
NCV47711DAJR2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 0.35A 8SOIC
Datasheet Download
NCV47711DAJR2G.pdf
Availability of NCV47711DAJR2G
QUANTITY
NCV47711DAJR2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV47711DAJR2G
Internal Part NumberEIS-NCV47711DAJR2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output5 V ~ 20 V
Current - Output350mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input5.5 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV47711DAJR2G
Related LinksNCV4771, NCV47711DAJR2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV47711DAJR2G Details Description
Related parts for NCV47711DAJR2G
EMITTER IR 935NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 16-DFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf