Bel Fuse Inc. SCR74B-560
SCR74B-560 picture photo
Mfg. Part Number
SCR74B-560
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.47A 290 MOHM
Datasheet Download
SCR74B-560.pdf
Availability of SCR74B-560
QUANTITY
SCR74B-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCR74B-560
Internal Part NumberEIS-SCR74B-560
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCR74B
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±20%
Current Rating1.47A
Current - Saturation760mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)290 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.327" L x 0.295" W (8.30mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCR74B-560
Related LinksSCR74, SCR74B-560 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCR74B-560 Details Description
Related parts for SCR74B-560
CONN STRAIN RELIEF 6POS IN LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V/12V SC70-6L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf