Panasonic Electronic Components ERJ-T08J6R2V
ERJ-T08J6R2V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-T08J6R2V
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/3W 1206
Datasheet Download
ERJ-T08J6R2V.pdf
Availability of ERJ-T08J6R2V
QUANTITY
ERJ-T08J6R2V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-T08J6R2V
Internal Part NumberEIS-ERJ-T08J6R2V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-T08J6R2V
Related LinksERJ-T0, ERJ-T08J6R2V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-T08J6R2V Details Description
Related parts for ERJ-T08J6R2V
COVER CIRCULAR 1.645" ID 500PCS datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS IDC DL POL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2924 datasheet.pdf
BOARD EVAL DS91M047 M-LVDS DVR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf