ON Semiconductor NCV571MN10TBG
NCV571MN10TBG picture photo
Mfg. Part Number
NCV571MN10TBG
Brief Description
IC REG LDO 1V 0.15A 6DFN
Datasheet Download
NCV571MN10TBG.pdf
Availability of NCV571MN10TBG
QUANTITY
NCV571MN10TBG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV571MN10TBG
Internal Part NumberEIS-NCV571MN10TBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationNCP571,NCV571 Datasheet Update 28/May/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.55V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV571MN10TBG
Related LinksNCV571, NCV571MN10TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV571MN10TBG Details Description
Related parts for NCV571MN10TBG
EVALUATION BOARD FOR ISL28486 datasheet.pdf
IC TXRX DS3/E3 QUAD 400-BGA datasheet.pdf
RES 332 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 675MA 210 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 145MA 3.5 OHM datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf