ON Semiconductor NCV59301DS25R4G
NCV59301DS25R4G picture photo
Mfg. Part Number
NCV59301DS25R4G
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 3A D2PAK
Datasheet Download
NCV59301DS25R4G.pdf
Availability of NCV59301DS25R4G
QUANTITY
NCV59301DS25R4G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV59301DS25R4G
Internal Part NumberEIS-NCV59301DS25R4G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageD2PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV59301DS25R4G
Related LinksNCV5930, NCV59301DS25R4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV59301DS25R4G Details Description
Related parts for NCV59301DS25R4G
RES 3.3 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 34 POS .276 SMD datasheet.pdf