ON Semiconductor NCV612SQ18T1
NCV612SQ18T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCV612SQ18T1
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A SC70
Datasheet Download
NCV612SQ18T1.pdf
Availability of NCV612SQ18T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV612SQ18T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV612SQ18T1
Internal Part NumberEIS-NCV612SQ18T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.42V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV612SQ18T1
Related LinksNCV612, NCV612SQ18T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV612SQ18T1 Details Description
Related parts for NCV612SQ18T1
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MEMS MICRO JOYSTICK datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 96K FLASH 48-QFP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
RES 2.484K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
SIGN ID RATINGS 3.94"DIA RED/WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf