ON Semiconductor NCV662SQ15T1
NCV662SQ15T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCV662SQ15T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A SC82AB
Datasheet Download
NCV662SQ15T1.pdf
Availability of NCV662SQ15T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCV662SQ15T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV662SQ15T1
Internal Part NumberEIS-NCV662SQ15T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.68V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV662SQ15T1
Related LinksNCV662, NCV662SQ15T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV662SQ15T1 Details Description
Related parts for NCV662SQ15T1
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 150MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 6-PLEX datasheet.pdf
IC VCXO ATTENUATOR/MULT 32VFQFPN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 18.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 569 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 49MM datasheet.pdf