Silicon Labs TS1003IJ5T
TS1003IJ5T picture photo
Mfg. Part Number
TS1003IJ5T
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OP AMP SGL LOW PWR SC70-5
Datasheet Download
TS1003IJ5T.pdf
Availability of TS1003IJ5T
QUANTITY
TS1003IJ5T Order Process
Ship out your order
Specifications of TS1003IJ5T
Internal Part NumberEIS-TS1003IJ5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate1.5 V/µs
Gain Bandwidth Product4kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias2pA
Voltage - Input Offset800µV
Current - Supply600nA
Current - Output / Channel15mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)0.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TS1003IJ5T
Related LinksTS100, TS1003IJ5T Datasheet, Silicon Labs Distributor
TS1003IJ5T Details Description
Related parts for TS1003IJ5T
MOSFET N-CH 100V 56A TO-247 datasheet.pdf
CA SM LDS SCAPC-SC/UPC(NG) datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf