| Internal Part Number | EIS-NCV8154MW300300TBG | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Series | Automotive, AEC-Q100 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Regulator Topology | Positive Fixed | |
| Voltage - Output | 3V | |
| Current - Output | 300mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 2 | |
| Voltage - Input | 1.9 V ~ 5.25 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | NCV8154MW300300TBG | |
| Related Links | NCV8154MW, NCV8154MW300300TBG Datasheet, ON Semiconductor Distributor | |
 | 345-010-540-204 | CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN | datasheet.pdf | |