ON Semiconductor NCV8170BMX150TCG
NCV8170BMX150TCG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8170BMX150TCG
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4XDFN
Datasheet Download
NCV8170BMX150TCG.pdf
Availability of NCV8170BMX150TCG
QUANTITY
NCV8170BMX150TCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8170BMX150TCG
Internal Part NumberEIS-NCV8170BMX150TCG
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-XDFN (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8170BMX150TCG
Related LinksNCV8170B, NCV8170BMX150TCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8170BMX150TCG Details Description
Related parts for NCV8170BMX150TCG
REGULATOR 5.0V 2A HORZ VT HT datasheet.pdf
IC USB 2.0 BRIDGE AT2LP 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf