ON Semiconductor NCV8170BMX300TCG
NCV8170BMX300TCG picture photo
Mfg. Part Number
NCV8170BMX300TCG
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.15A 4XDFN
Datasheet Download
NCV8170BMX300TCG.pdf
Availability of NCV8170BMX300TCG
QUANTITY
NCV8170BMX300TCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8170BMX300TCG
Internal Part NumberEIS-NCV8170BMX300TCG
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-XDFN (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8170BMX300TCG
Related LinksNCV8170B, NCV8170BMX300TCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8170BMX300TCG Details Description
Related parts for NCV8170BMX300TCG
DIODE GEN PURP 800V 70A DO203AB datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.9A SOT223 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 344 I/O 456PBGA datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf