ON Semiconductor NCV8506D2T33R4
NCV8506D2T33R4 picture photo
Mfg. Part Number
NCV8506D2T33R4
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.4A D2PAK
Datasheet Download
NCV8506D2T33R4.pdf
Availability of NCV8506D2T33R4
QUANTITY
NCV8506D2T33R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCV8506D2T33R4
Internal Part NumberEIS-NCV8506D2T33R4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package750
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)425mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCV8506D2T33R4
Related LinksNCV8506, NCV8506D2T33R4 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCV8506D2T33R4 Details Description
Related parts for NCV8506D2T33R4
CABLE D-SUB-HMM09H/AE09M/HMM09H datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIN-POWER H015FS10,0C1-1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CBK FUSE CLIP CIRCUIT BRKR 35A datasheet.pdf